Szlifowanie podkładu podłogowego i posadzki od A do Z 

1.   Na czym polega szlifowanie betonu, jastrychu i anhydrytu? – opis, ceny, porady.

Szlifowanie posadzki i betonu to bardzo ważny element podczas budowy lub remontu obiektów mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Generalnie istnieją dwa sposoby szlifowania posadzek: ręcznie lub przy użyciu maszyn elektrycznych.

Na wstępnie krótkie usystematyzowanie i przypomnienie pojęć:

  • podłoga to konstrukcja z jednej lub kilku warstw ułożonych na stropie albo na warstwie chudego betonu na gruncie,
  • posadzka to wierzchnia, wykończeniowa warstwa podłogi np.: płytki, terakota, parkiet, żywica, beton,
  • podkład podłogowy (także: jastrych, szlichta lub wylewka) to warstwa układana bezpośrednio pod posadzkę, jej zadanie to wyrównanie powierzchni np. stropu przed ułożeniem warstw wierzchnich,
  • wylewka samopoziomująca – szczególny rodzaj podkładu podłogowego, służący do wyrównania wszystkich niedoskonałości wykonawczych przed ostatecznym ułożeniem posadzki,

Nawiązując do wspomnianych definicji, chciałbym zaznaczyć, iż artykuł dotyczy szlifowania posadzek lub podkładów podłogowych, nie zaś polerowania betonu. Informacje na temat polerowaniu betonu znajdziesz w kolejnym artykule na naszym firmowym blogu.

duża szlifierka kątowa

     1.1.  Z czego zrobiona jest podłoga?

Obecnie na budowach możemy spotkać trzy podstawowe materiały budowlane, z których zrobione są wierzchnie warstwy podłogi:

  • posadzka betonowa klasy min. C 16/20 (dawniej B 20), beton przywożony jest betoniarkami na budowę. To właśnie ten materiał jest idealny do szlifowania, a później polerowania. Ale o tym w kolejnym artykule.
  • jastrych cementowy potocznie nazywany „miksokretem”. Jest to nic innego jak mieszanina piasku z cementem w odpowiednim stosunku wraz z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Materiał najczęściej przygotowywany jest bezpośrednio na budowie.
  • jastrych anhydrytowy nazywany także „wylewką anhydrytową” lub po prostu „anhydrytem”. Jest przebojem ostatnich lat na polskich budowach. Pomimo wyższej ceny w porównaniu do jastrychu cementowego jest chętnie zamawiany przez inwestorów. Niebywałą zaletą jest trzykrotnie lepsze przewodzenie ciepła w porównaniu do jastrychu cementowego, dlatego idealnie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Wadą zaś jest ograniczone stosowanie w pomieszczeniach mokry np.: garaże, łazienki.

2.   Czy jest potrzebne szlifowanie podkładu podłogowego przed ułożeniem posadzki ?

Wszystkie trzy wspomniane rodzaje podkładów podłogowych wymagają szlifowania. W wyniku szlifowania pozbywamy się luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego, skórki wapiennej, otwieramy pory w posadzce, usuwamy zabrudzenia pochodzące z całego okresu budowy. Podsumowując, usuwamy słabe przypowierzchniowe warstwy na rzecz nośnego podłoża.

Zazwyczaj głębokość szlifowania wynosi w granicy 2-3 mm do max. 5-6 mm w przypadku usuwania kleju po płytkach. Szczególnie niedoceniane jest szlifowanie wylewek anhydrytowych. Inwestorzy wielokrotnie ulegają opinii producentów podkładów anhydrytowych, którzy twierdzą, iż ten materiał nie wymaga szlifowania, co oczywiście mija się z prawdą.

3.   Na czym polega szlifowanie posadzki? – dwie metody

szlifowanie posadzki betonowej

      3.1. Ręczne szlifowanie posadzki

W warunkach domowych możemy przeprowadzić ręczne szlifowanie za pomocą małej szlifierki kątowej o średnicy tarczy garnkowej 115 mm, 125 mm lub dużej szlifierki kątowej o średnicy tarczy garnkowej 180 mm. Dla mniej wtajemniczonych szlifierka kątowa na budowie potocznie nosi nazwę „flex”, „gumówka” lub „kątówka”.

Szlifowanie ręczne jest to proces czaso- i pracochłonny, dlatego rekomendujemy stosowanie jedynie do powierzchni bardzo małych, trudnodostępnych lub jako wsparcie dla mechanicznej obróbki posadzek.

Porada nr 1: Szlifierka ręczna musi posiadać specjalną osłonę pyłową i być podłączona do odkurzacza przemysłowego w trakcie pracy.

Szlifierka kątowe z osłoną przeciwpyłową

       3.2. Mechaniczne szlifowanie posadzki

Jednym z najważniejszych etapów, gdy decydujemy się na szlifowanie posadzek, jest wybór odpowiedniej maszyny – szlifierki oraz tarczy lub segmentów diamentowych. Na tym etapie powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że szlifierki do posadzki powinny być dostosowane pod wielkości powierzchni i rodzaju podłoża. Bardzo ważne, aby przy wyborze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

4.   Parametry techniczne szlifierek

Ze względu na wagę, szerokość roboczą oraz zasilanie elektryczne mamy do dyspozycji trzy rodzaje szlifierek:

  • jednogłowicowe o szerokości roboczej 250 mm i wadze ok. 40-230 kg,
  • jednogłowicowe szerokości roboczej 400 mm, wadze ok. 80-120 kg,
  • trójgłowicowe lub wielogłowicowe (ogólnie planetarne) o szerokości roboczej od 435 mm do nawet 800 mm, wadze od 120 kg do 600 kg.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze szlifierki, jest zasilanie elektryczne dostępne w miejscu pracy. Mamy do wyboru szlifierki jednofazowe o natężeniu 16A, napięciu 230V i mocy od 1,5 kW do 2,2 kW lub trójfazowe o natężeniu 16A i 32A, napięciu 400V i mocy od 3 kW do 15 kW. W przypadku braku wystarczającego zasilania elektrycznego zawsze można skorzystać ze spalinowego agregatu prądotwórczego.

Porada nr 2: Bez względu na rodzaj szlifierki należy stosować zabezpieczenia prądowe, potocznie „bezpieczniki” lub „korki” o napięciu minimum 16A oznaczane w skrzynce prądowej jako B 16.

Szlifierka jednogłowicowa Blastrac

5.   Wybór szlifierki

      5.1. Szlifierka a rodzaj powierzchni

Przy wyborze szlifierki powinniśmy wziąć także pod uwagę to, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. W sytuacji, gdy chcemy usunąć starą powłokę z podłogi i przygotować ją pod nałożenie nowej powłoki najlepsze będzie zastosowanie szlifierki jednogłowicowej. Takie szlifierki osiągają dużą prędkość obrotową, dzięki czemu usuniemy z powierzchni betonu twarde powłoki takie jak klej, stary beton, farba, powłoki epoksydowe czy masy poziomujące. Po zastosowaniu takich maszyn posadzka będzie wyrównana i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, a jednocześnie chropowata na tyle, aby mieć możliwość połączenia go z nową powłoką.

Aby osiągnąć gładki beton polerowany lub wyszlifować anhydryt, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szlifierek wielogłowicowych, które posiadają wiele głowic oraz możliwość zmiany prędkości. Maszyny planetarne charakteryzują się ponadto tym, że ich głowice i dyski obracają się niezależnie. Daje to większą kontrolę nad urządzeniem, a z czasem zmniejsza się ilość zarysowań. Pozwala to na osiągnięcie jednolitej i gładkiej powierzchni na podłodze.

     5.2 Wielkość i waga szlifierki

Niemniej istotny jest także rozmiar i ciężar szlifierki. Im cięższa maszyna, tym więcej betonu i materiału usuwanego z niego może zostać zeszlifowane. Większy ciężar szlifierki sprawia, że narzędzia diamentowe są bardziej dociskane do podłogi, a co za tym idzie, zwiększa to wydajność pracy. Przy wyborze odpowiedniej maszyny powinniśmy wziąć także pod uwagę odprowadzanie pyłu. Ma duże znaczenie zarówno dla komfortu pracy, jak i dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach, gdzie prowadzone są prace szlifierskie.

Porada nr 3: Bez względu na rodzaj maszyny szlifowanie zawsze musi odbywać się w asyście wydajnego odkurzacza przemysłowego.

narzędzia diamentowe do szlifowania betonu

 6.   Wybór narzędzi diamentowych

Jak dokonaliśmy już wyboru odpowiedniej szlifierki do swoich prac, możemy dokonać wyboru narzędzi diamentowych. Należy kierować się zasadą, że im twardsza powierzchnia do zeszlifowania, tym segmenty diamentowe powinny mieć bardziej miękkie spoiwo tzw. bond, a im bardziej miękka jest powierzchnia do szlifowania, tym twardsze powinno być spoiwo. W związku z tym spoiwa twardsze stosujemy w przypadku szlifowania miękkich posadzek tj.: anhydryty, stare jastrychy cementowe lub kleje do płytek, a gdy obróbce podlega beton klasy np. C 25/30 (dawne B 25) stosujemy segmenty diamentowe na miękkich materiałów.

Czasami konieczne jest zastosowanie tarczy lub segmentów PCD, gdy chcemy usunąć warstwę elastycznego materiału tj.: żywica lub subit. W pierwszym etapie szlifujemy 75% materiału segmentami PCD, a następnie pracę kończymy tradycyjnymi segmentami uniwersalnymi do betonu.

     6.1. Gradacja segmentów a szorstkość podłoża

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na gradację segmentów diamentowych. Generalnie im gradacja ma większy numer tym powierzchnia wyjdzie gładsza. Przy czym szlifować należy przynajmniej w dwóch etapach. Najpierw szlifujemy posadzkę zgrubnie w celu usunięcia nierówności i zanieczyszczeń, a następnie używamy drobnej gradacji do wyrównania i wygładzenia posadzki.

W przypadku narzędzi diamentowych producenci udostępniają zwykle tabele, które pomagają w doborze narzędzi do szlifowania i usuwanych powłok cienkowarstwowych.

równanie posadzki betonowej

7.   Szlifowanie betonu – krok po kroku

Gdy wybraliśmy odpowiednią szlifierkę i narzędzia diamentowe, możemy rozpocząć szlifowanie. Cały zestaw podłączamy do odkurzacza przemysłowego. Sprawdzamy zabezpieczenia prądowe, zakładamy okulary ochronne i nauszniki. Zaczynamy szlifować!

Pracę rozpoczynamy, szlifując tarczą lub segmentami diamentowymi przeznaczonymi do obróbki zgrubnej. Następnie przechodzimy do narzędzi o coraz drobniejszym ziarnie, wszystko w zależności od tego, jaki jest oczekiwany przez nas efekt końcowy. Gdy zmniejszamy rozmiar ziarna na coraz mniejszy, usuwamy stopniowo zarysowania z posadzki i zmniejszamy ich widoczność. Następnie ręcznie szlifujemy krawędzie,  używając szlifierki kątowej z osłoną uchylną lub specjalnej szlifierki do narożników. Szlifierkę do narożników mają w swojej ofercie sprzedażowej takie firmy jak np. Blastrac lub HTC. Ostatecznie odpylamy powierzchnię i utylizujemy urobek. Robota wykonana!

8.   Kupowanie maszyny, wypożyczenie sprzętu czy zamówienie usługi ? – wybór rozwiązania, ceny

     8.1. Zakup szlifierki

Maszyny do szlifowania posadzek to dosyć droga inwestycja. W przypadku szlifierek jednogłowicowych jest to kwota zaczynająca się od 10.000 zł, a dla szlifierek planetarnych od 22.000 zł. Godni polecenia są producenci (w kolejności alfabetycznej) to Airtec, Blastrac, HTC, Lavina czy też Schwamborn.

Można także skorzystać z popularnego portalu OLX i kupić maszynę używaną. Należy jednak zwrócić uwagę na dostępność narzędzi diamentowych do konkretnej maszyny. Dlatego jeśli nie jesteś osobą związaną z branżą posadzkarską lub nie działasz, chociażby w branży budowlanej to zakup takiego sprzętu wydaje się zbyteczny.

     8.2. Wynajem sprzętu

A może wynajem sprzętu? Po co od razu kupować sprzęt? Istnieje wiele firm, które wypożyczają sprzęt do szlifowania posadzek. Cena wynajmu zależy od mocy i wydajności urządzenia oraz od czasu, na jaki chcemy taką maszynę wypożyczyć. Tu ceny zaczynają się od 200 zł za dobę. Dodatkowo zapłacimy za zużycie każdego 1 mm tarczy lub segmentu diamentowego. I tu pojawia się małe niebezpieczeństwo, gdyż większość wypożyczalni oferuje sprzęt bez odkurzacza przemysłowego. Pomijając kwestie zdrowotne, szlifowanie posadzki bez odkurzacza powoduje większe zużycie diamentów. Należy także wspomnieć, iż wybór modeli i narzędzi diamentowych w wypożyczalniach budowlanych jest raczej ograniczony.  Dlatego wypożyczanie szlifierki będzie stosowne dla osób chcących przygotować powierzchnie małe i niewymagające specjalistycznej wiedzy. Wypożyczanie sprzętu jest idealnym rozwiązaniem na weekendowe szlifowanie tarasu lub łazienki.

Porada nr 4: Za sprzęt wypożyczony w piątek po południu i zwrócony w poniedziałek rano płacimy tylko dobę, ale każdorazowo najlepiej zapytać o taki rodzaj oferty w wypożyczalni.

     8.3. Zamówienie usługi

Szlifowanie posadzki możemy zlecić firmie profesjonalnie zajmującej się takimi pracami na co dzień. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie dla osób oczekujących elastycznego podejścia do tematu, które nie mają czasu, ani ochoty na wynajem sprzętu oraz dobór narzędzi diamentowych, a tym bardziej na ciężką i żmudną pracę.

Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje usługa szlifowania posadzki, skorzystaj z formularza kontaktowego. W ciągu 24h otrzymasz skuteczne rozwiązanie i darmową wycenę prac. Specjalistyczna firma budowlana posiadająca szeroką gamę sprzętu, szybko i efektywnie wykona szlifowanie Twojej posadzki.

Do dzieła!

Ważne informacje i wymagania dotyczące usługi

  • Dojazd: bezpłatny w obrębie powiatu poznańskiego
  • Prąd: zasilanie jednofazowe 230V o zabezpieczeniu 16A lub trójfazowe 400V
  • Odpady: kontener na składowania urobku i jego utylizacja
  • Logistyka: rodzaj maszyn uzależniony od dostępności do pomieszczeń (winda lub schody)
  • Hałas: uciążliwy, powyżej 85dB, pracę w budynkach mieszkalnych wykonujemy tylko w godzinach 8.00-16.00
  • Czas realizacji: 50-150 m2 na dzień

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Podaj nam podstawowe dane, abyśmy mogli udzielić Ci informacji w jak najkrótszym czasie.

    IMIĘ *

    NAZWISKO *

    EMAIL *

    NUMER TELEFONU

    TEMAT

    JAK MOŻEMY POMÓC?